Wykład z Dr Régis Vaillancourt

Zapraszamy wszystkich farmaceutów na spotkanie Dr Régis Vaillancourt gościem specjalnym, który dla Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie przeprowadzi wykład o roli farmaceuty w Kanadzie oraz zapozna Nas z projektem piktogramów farmaceutycznych używanych w praktyce Kanadyjskiej.
Spotkanie skierowane do:

• Farmaceutów, którzy chcą wprowadzać opiekę farmaceutyczną w swoich aptekach
• Studentów wydziałów farmaceutycznych
• Kadry naukowej wykładającej opiekę farmaceutyczną w Polsce
• Agencje rządowe
• Firmy farmaceutyczne: działy badań klinicznych<br>

Dr Vaillancourt jest badaczem klinicznym w Instytucie Badawczym CHEO i dyrektorem apteki szpitalnej Szpitalu Pediatrycznym w Ottawie w Kanadzie. Jest specjalistą w dziedzinie farmacji praktycznej, opieki farmaceutycznej oraz farmacji klinicznej. Brał czynny udział we wprowadzaniu opieki farmaceutycznej w aptekach kanadyjskich. Dr Vaillancourt bierze udział w wielu projektach związanych z opieką pediatryczną, w tym w zakresie poprawy umiejętności zdrowotnych „health literacy”, używania piktogramów do oznaczania leków, systemów zarządzania lekami i chronicznego leczenia bólu. Jego długofalowe badania koncentrują się na bezpieczeństwie leków. Jego apteka prowadzi rocznie około 50 projektów badawczych dla różnych firm farmaceutycznych oraz jedne z najlepszych praktyk studenckich w zakresie farmacji klinicznej na świecie.

Jest farmaceutą wysoce zasłużonym dla środowiska i branży oraz szeroko rozpoznawany wśród liderów światowej farmacji. Poprzez liczne nagrody i nominacje, takie jak tytuł Kanadyjski Farmaceuta Roku (Canadian Pharmacist of the Year (2004) i przyznanie Order of Military Merit przez generalnego gubernatora Adrienne Clarkson. Dr Vaillancourt i jego prace naukowe są cytowane w różnych obszarach praktyki farmaceutycznej. Dziedziny praktyki badawczej: reakcje alergiczne, ból, praktyka apteczna i farmacja społeczna.

Obecnym celem badań Dr. Vaillancourt jest zajęcie się problemami klinicznymi zarówno z perspektywy ilościowej, jak i jakościowej, w celu zmiany zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci i ich rodziców poprzez natychmiastowe włączenie wyników badań do opieki nad pacjentem. Jako mentor naukowy od 2014 roku wspólnie z Dr Piotrem Merksem i prof. nadzw. dr. hab. n. med. Miłoszem Jaguszewskim, mgr farm. Damianem Świeczkowskim, pomaga wdrażać w Polsce projekt usługi farmaceutycznej jaką jest etykietowanie apteczne leków.

Agenda spotkania:

1. Powitanie gości: przemówienie prezesa OIA w Warszawie
2. Przedstawienie sposoby funkcjonowanie aptek ogólnodostępnych i aptek szpitalnych w Kanadzie
3. Rola usług farmaceutycznych w realizacji opieki farmaceutycznej na przykładzie piktogramów farmaceutycznych
4. Dlaczego badanie i walidacja usługi są kluczowym elementem przy wdrażaniu opieki farmaceutyczne
5. Czego uczą się studenci na praktykach klinicznych w Kanadzie?
6. Podsumowanie i pytania.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie OIA Warszawa, o godzinie 17.00 do 20.00 w dniu 10 września 2018 roku. Prosimy o zgłoszenie obecności na: biuro@piktorex.pl , liczba miejsc ograniczona!