Polak, Sekretarzem Generalnym EPhEU

W dniu 16 października br. podczas zgromadzenia ogólnego Europejskich Związków Zawodowych (EPhEU), które w tym roku odbyło się w Warszawie, Europejska Organizacja Związków Zawodowych, wybrała Dr. n. farm. Piotra Merksa, na Sekretarza Generalnego EPhEU.

Dr n. farm. Piotr Merks, zastąpił na stanowisku mgr farm. Raimunda Podroshko z Izby Aptekarskiej w Austrii. Prezydentem organizacji została Katarina Fehir Šola z Chorwacji. Oficjalne przekazanie obowiązków odbędzie się w Wiedniu w dniu 7 grudnia 2018 roku.

Dr n. farm. Piotr Merks, będzie odpowiedzialny za merytoryczny nadzór nad projektami realizowanymi przez EPhEU oraz nad finansami organizacji.

Kolejny Polak na stanowisku w strukturach europejskich. Dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Farmacji (ZZPF), ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, na Wydziale Farmaceutycznym praca magisterska pt. Biocathalysis and biotranformation in drug synthesis: 'Making drugs with little bugs’ napisana na uniwersytecie w Kuopio, doktorat z opieki farmaceutycznej pt: Zakres i jakość usług farmaceutycznych w opinii pacjentów w Polsce i Wielkiej Brytanii obroniony  na CM UMK w Bydgoszczy, farmaceuta  z ponad 16-letnim doświadczeniem, ekspert w branży farmaceutycznej, szczególnie w zakresie wdrażania Dyrektywy Fałszywkowej (FMD), projektów innowacyjnych oraz projektowania nowych usług farmaceutycznych, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum, w Bydgoszczy, w zakresie opieki farmaceutycznej laureat wielu nagród oraz wyróżnień w Polsce i za granicą. Obecnie realizuje 16 projektów badawczych w zakresie farmacji społecznej w ramach współpracy z Oxoford University, (Wielka Brytania),  Children Hospital of Easter Ontario (Kanada), International Pharmaceutical Federation (FIP). Posiada międzynarodowe doświadczenie w różnych sektorach: placówki naukowe, organy rządowe i pozarządowe, firmy komercyjne, szpitale, apteki. Przez ponad 11 lat pracował w branży farmaceutycznej w Wielkiej Brytanii. Droga kariery zaprowadziła go również do Australii, Kanady i Finlandii, gdzie poznał w praktyce kolejne rynki farmaceutyczne. Należy do wielu branżowych organizacji, takich jak brytyjska Royal Pharmaceutical Society (RPS), Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP), Europejskie Związki Zawodowe Pracowników Zatrudnionych w Aptekach (EPhEU), Angielskich Związków Zawodowych (PDA). Członek Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej (Sekcja Współpracy Zagranicznej). Aktywnie działa na rzecz poprawy zdrowia publicznego, bezpieczeństwa stosowania leków i eliminacji leków fałszowanych z obrotu detalicznego. Wynalazca i koordynator narzędzia opieki farmaceutycznej Lekolepki. Autor projektów, publikacji, wykładowca na międzynarodowych konferencjach, organizator programu: Farmaceuci bez granic.