Pilotaż opieki farmaceutycznej – Etap 1: czas start!

Opieka farmaceutyczna przyczynia się do poprawy zdrowia pacjentów poprzez monitorowanie efektów leczenia oraz redukuje koszty terapii poprzez realizowanie zdefiniowanego katalogu usług farmaceutycznych.

W Polsce nie funkcjonuje obecnie model opieki farmaceutycznej dostosowany do krajowego systemu opieki zdrowotnej. Apteki ogólnodostępne w innych krajach realizują opiekę farmaceutyczną, dysponując szerokim wachlarzem usług farmaceutycznych podzielonych na zdefiniowane katalogi, finansowanych przez programy prywatne lub Państwową Służbę Zdrowia.

Wdrożenie modelu opieki farmaceutycznej w oparciu o katalog usług i doświadczania innych krajów, zmieniłoby postrzeganie aptek ogólnodostępnych przez pacjentów w Polsce. Angażując się w działania propacjenckie takie jak doradztwo farmaceutyczne, apteki ogólnodostępne w Polsce poprawiłyby zadowolenie pacjentów z oferowanych przez nich usług. Lojalność pacjentów względem apteki, gdzie występuje rozbudowany katalog usług, jest wyższa w porównaniu do aptek bez opieki farmaceutycznej.

Celem wstępu do pilotażu OF jest ogólnopolskie badanie satysfakcji pacjenta z zastosowaniem specjalnie zaprojektowanej ankiety do którego zapraszamy wszystkie apteki w Polsce.  Minimalna liczba zwróconych ankiet do analizy wymaganej w pilotażu OF jest proporcjonalna do objętości wydawanych leków w ciągu miesiąca, zgodnie z poniższą wskazówką:

 

0-2000 – 50 ankiet

2001-4000 – 75 ankiet

4001-6000 – 100 ankiet

6001-8000 – 125 ankiet

8001-wzwyż – 150 ankiet

 

1. Średnia miesięczna ilość pozycji wydanych leków Rp z apteki oraz liczba koniecznych do zwrócenia ankiet na koniec badania.

2. Ankieta musi być wolna od reklam.

3. Podczas przekazania kwestionariusza należy:

a) wyjaśnić pacjentowi, do czego służy;

b) podać instrukcje dotyczące sposobu wypełnienia;

c) opcje zwrotu: wypełnienie na miejscu lub zwrócenie w kopercie.

d) opis, co zostanie zrobione z udzielonymi odpowiedziami

4. Ankiety powinny być zwrócona na adres: Dr n. farm. Piotr Merks, Zakład Technologii Postaci Leku, CM UMK, ul. A. Jurasza 2, 85-089, Bydgoszcz, zapakowane w kopertę z opisem adresu apteki.

5. Za koniec badania to osiągnięcie wymaganej ilości ankiet.

 

Jeśli Ty i apteka w której pracujesz, jesteś zainteresowana/y wzięciem udziału w największym projekcie opieki farmaceutycznej w Polsce napisz do Nas: zzpf@zzpf.org.pl ! Badanie prowadzone jest przez Zakład Technologii Postaci Leku na CM UMK w Bydgoszczy oraz I Klinikę Kardiologii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pobierz ankietę TUTAJ:

Ankieta Badania Satysfakcji ZZPF