W dniach 20-23 września 2018 roku w Krakowie odbędzie się Kongres Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. To już druga edycja wydarzenia organizowanego przez przyszłych farmaceutów. Studenci postanowili podjąć trudny, aczkolwiek bardzo ważny temat – nowoczesnej farmakoterapii bólu w praktyce.
Około 180 zainteresowanych osób będzie goszczonych przez Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Na uczestników czeka potężna dawka wiedzy. W czwartek nastąpi uroczyste otwarcie Kongresu. Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prorektor ds. CM UJ, odniesie się do tematu starzenia społeczeństwa jako wyzwania dla farmaceutów w XXI wieku. Wykład księdza dr. hab. Dariusza Patera pozwoli nam lepiej zrozumieć przeżywanie choroby od strony emocjonalnej i duchowej. Piątek będzie kontynuacją wykładów. Dr n. farm. Magdalena Stolarczyk omówi bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbólowych w czasie ciąży i laktacji. Jest to ważne zagadnienie dla farmaceutów, gdyż temat ten jest bardzo często poruszany w aptekach, a zdrowie przyszłej mamy i dziecka jest bezcenne. O innych przypadkach w praktyce aptecznej wspomni także mgr farm. Konrad Tuszyński. Wśród wykładów zostanie poruszone znaczenie leków przeciwpsychotycznych w leczeniu wybranych zespołów bólu przewlekłego, problematyka bólu neuropatycznego oraz kwestia przyczyn i mechanizmów powstawania bólu w świetle najnowszych dowodów naukowych. Dr hab. n. farm. Grażyna Chłoń- Rzepa przedstawi nowy cel molekularny w poszukiwaniu leków w terapii bólu – kanały TRPA1. Sobota będzie punktem kulminacyjnym Kongresu. Odbędzie się w tym dniu Konkurs Prac Naukowych, podczas którego studenci będą mieli okazję zaprezentować swoje wyniki badań z zakresu nauk farmaceutycznych i medycznych. Zostaną one poddane ocenie jury w celu wyłonienia najbardziej interesującej i odkrywczej pracy. W trakcie trzeciego dnia odbędzie się również panel warsztatowy. Ćwiczenia będą oscylowały wokół różnych tematów, tak by każdy student mógł z nich skorzystać. Niektóre będą bardzo nowoczesne, zawierające w sobie wirtualne modelowanie oddziaływań związków z celami biologicznymi, inne zaś będą kształtowały umiejętności miękkie – jak chociażby warsztat pt. „Kto kroi marchewki, a kto o tym decyduje? Dynamika grup w praktyce, czyli jak żyć dobrze z innymi ludźmi”. Zwieńczeniem wydarzenia będzie uroczysta gala w klimacie “Hollywood”, która odbędzie się w hotelu Qubus położonym w malowniczej dzielnicy Krakowa jaką jest Kazimierz. Nierozłącznym elementem Gali Kongresu Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji jest Konkurs Nalewek Studenckich, który kultywuje tradycje nalewkarskie wśród farmaceutów.
Kongres to doskonała forma integracji środowiska farmaceutycznego oraz zdobywania wiedzy. Studenci mają możliwość wymiany doświadczeń, a także nawiązania nowych znajomości z przyszłymi współpracownikami, pracodawcami, a także osobami, które już wdrożyły się w rynek farmaceutyczny i chętnie podzielą się swoimi przeżyciami.
Szczegółowe informacje na temat Kongresu można znaleźć na stronie internetowej: www.ptsf.pl/kongres oraz na portalu Facebook: www.fb.com/ptsf.kongres .