PIKTOGRAMY FARMACEUTYCZNE

Prawidłowe przyjmowanie leków to jeden z warunków szybkiego powrotu do zdrowia. Właściwe pory ich zażywania, odpowiednie dawkowanie oraz możliwe interakcje z innymi lekami czy pożywieniem powinny być pacjentom znane i w pełni zrozumiałe. Przystępne przekazanie informacji o bezpiecznym stosowaniu leków jest obowiązkiem lekarza oraz farmaceuty. Sama rozmowa i porada mogą się jednak okazać niewystarczające. Lepszym sposobem, gwarantującym w szczególności zapamiętanie przez pacjenta tych informacji, jest np. odpowiednie zanotowanie wskazówek dotyczących dawkowania leków. Z uwagi na fakt, że 52% pacjentów gubi kartki z informacją o przyjmowaniu leków zapisaną przez lekarza, informacje naklejone w postaci etykietopiktogramu na opakowanie leków są bardziej skuteczne. Taka forma przekazu informacji pozwala pacjentowi poczuć się bezpiecznie. Komfort psychiczny wynikający z uzyskania rzetelnych wiadomości pomaga zwalczać chorobę i unikać przykrych niespodzianek. Mogą się one wiązać z przyjmowaniem leków po upływie terminu ważności, w połączeniu z nabiałem, przyjmowania ich w zbyt dużej dawce lub w połączeniu z podobnymi substancjami czynnymi.

Informacje zawarte w ulotce dołączonej do każdego leku są zazwyczaj bardzo wyczerpujące, a pacjent po zapoznaniu się z nimi powinien doskonale się orientować w sposobie zażywania leku oraz możliwych zagrożeniach. Nie sposób jednak zapamiętać wszystkich tych zaleceń. Często trudno wymienić chociażby połowę z nich. Co więcej, zbyt duża ilość informacji dla pacjenta powoduje efekt w postaci zaprzestania przyjmowania leku. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc w przyjmowaniu leków. To dlatego tak ważne są role lekarza i farmaceuty, którzy wiedzą, jak prawidłowo zażywać leki i są w stanie przekazać pacjentowi najważniejsze informacje na ten temat. Sposobem na ułatwienie pacjentowi przyjmowania leków są etykiety na leki. To one w przystępny sposób informują o szczegółowych porach przyjmowania przepisanych pastylek czy syropu — dzięki godzinom wpisanym w odpowiednie rubryki. Naklejki te mogą również przypominać o porze dnia, w której należy sięgnąć po dany specyfik. Jednak prawidłowe przyjmowanie leków to nie tylko ścisłe przestrzeganie godzin czy dawek ich zażywania. Istnieją również inne właściwości, które muszą być brane pod uwagę. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy np. z tego, jak istotne jest popijanie połkniętych leków.

Pomoc farmaceuty i lekarza w przyjmowaniu leków powinna dotyczyć również informowania o prawidłowym ich popijaniu. Naklejka na leki przypominająca o konieczności popijania leków wodą pozwala uniknąć wielu zagrożeń i nieprzyjemności. Ta prosta informacja pomaga zapobiec podwyższonemu stężeniu leków we krwi, które może wystąpić, gdy popijamy lek sokiem grejpfrutowym lub zagryzamy go tym owocem. To także szybkie przypomnienie, żeby nie popijać produktów leczniczych w pośpiechu kawą czy herbatą, bo zawarte w nich substancje uniemożliwiają prawidłowe wchłonięcie leku przez organizm. Etykiety na leki pomagają również pamiętać o konieczności unikania słońca i solarium w trakcie przyjmowania niektórych z przepisanych produktów leczniczych. Niektóre z nich mogą przyspieszać proces opalania, przez co skóra jest szczególnie narażona na poparzenia. Krótka informacja umieszczona w formie piktogramu na wyrazistym kolorowym tle lepiej zapada w pamięć
i pozwala ochronić pacjenta przed szkodliwymi czynnikami.

Stosowanie etykiet na leki pozwala również przypominać pacjentowi, że zażywanie leków wyklucza picie alkoholu. Zasada ta, choć powszechnie znana, niestety, nie zawsze jest stosowana. Dlatego jest tak ważne, by o tym przypominać przy każdej okazji. W przeciwnym razie terapia, nawet gdy dawkowanie leków jest prawidłowe, nie odniesie pożądanych skutków.

W przypadku kuracji czy terapii kilkoma rodzajami produktów leczniczych niezwykle pomocne dla pacjenta mogą się okazać naklejki na leki z informacją, ile razy dziennie powinny być przyjmowane poszczególne leki. To pozwoli na przestrzeganie dawkowania i niezagubienie się w gąszczu zaleceń. Każdy pacjent powinien móc w prosty sposób korzystać z informacji, jak prawidłowo zażywać leki. Również wtedy, gdy lek powinien być przyjmowany nie częściej niż raz w tygodniu, pomoc w postaci LEKOLEPEK może się okazać nieoceniona. Naklejka z informacją o tak rzadkim stosowaniu to sprawdzony sposób na przypomnienie, jak prawidłowo przyjmować lek. Firma Piktorex utworzona została w ramach dofinansowania państwowego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wraz z funduszem inwestycyjnym Black Pearls VC.